- Nyhet
Encona sås finns i 4 olika smaker
Faktura, Kort, Kreditkonto, Plånbok, Izettle
DHL, DSV, Postnord 1-9 arbetsdagar
Encona såser finns i 4 olika smaker
Jamaikansk Jerk BBQ-sås Encona 142ml
Jamaikansk BBQ sås till jerk chicken eller annat kött för att laga grillat på jamaikanskt vis! Såsen är söt, het, smakrik, syrlig och rökig! Med andra ord, precis allt man kan önska sig av en stark sås. Ha den i mängder på vilken mat som helst för att njuta av dess komplexa smakprofil – men gärna grillat! 142ml.
Populär stark sås!
Detta är den starkaste såsen i Enconas serie = 5/5 i styrka, som innehåller den erkänt superstarka carolina reaper chilin - som är högst upp på scoville! Enconas såser är trevliga som side och passar till det mesta. Söker du en riktigt stark chilisås så rekommenderar vi andra starka såser ur vårt sortiment av Starka chilisåser. Denna sås innehåller carolina reaper och är stark men inte i närheten av lika stark som andra såser som innehåller samma chili.
Styrka 5/5
Enconas originalsås
Originalsåsen från Encona - med karibisk touch av fruktig och hyfsat stark scotch bonnet och habanero, toppad med västindiska kryddor. En riktigt bra sås med drag i!
Encona - Exxtra Hot Pepper Sauce - 142 ml
Extra stark sås!
Stark chilisås med extra mycket innehåll av scotch bonnet, habanero samt touch av naga jolokia (aka ghost pepper, världens näst starkaste chili). Så det du ser - är en hot sauce med tydligt västindisk smak, med härlig styrka och fruktig underton. Ett måste för alla som gillar starkt!
Styrka 5/5